دوره 11، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1395) 1395 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 60-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علوم پزشکی آجا ، m.soleimani@ajaums.ac.ir
چکیده:   (14035 مشاهده)

مقدمه: تعیین توالی DNAاز مهم­ترین تکنیک­ های موجود در زمینه زیست شناسی مولکولی بوده که به موجب آن می­ توان ترتیب قرار گرفتن نوکلئوتیدها را در یک قطعه از DNA مشخص نمود. چندین روش مختلف جهت تعیین توالی DNA وجود دارد. در حال حاضر تعیین توالی DNA در زمینه تشخیص طبی و دیگر زمینه ­های پزشکی از جایگاه ویژه ­ای برخوردار می ­باشد. امروزه با پیشرفت­ های ایجاد شده در زمینه­ های نانوتکنولوژی و بیوانفورماتیک، روش­ هایی جهت افزایش سرعت و افزایش بازدهی در تعیین توالی DNA ابداع شده که این امر، امکان انجام پروژه­ های بزرگی از قبیل تعیین توالی ژنوم انسان را بصورت ارزان­تر، دقیق­تر و سریع­تر فراهم آورده است.

مواد و روش ­ها: مقاله حاضر یک مقاله مروری م یباشد که به شیوه تحلیل محتوا ( Content Analysis ) با جستجوی کلید واژه های تعیین توالی DNA و تکنیک های تعیین توالی DNA با توان عملیاتی بالا در مقال ههای مرتبط در پایگا ههای اینترنتی google scholar، PubMed،Science Direct ، و Scopus و کتاب های مربوطه در این زمینه بدست آمده است.

یافته­ ها: با توجه به اهمیت تعیین توالی DNA و کاربرد آن در زمینه­ های مختلف، دانشمندان درصددند که روش­ های جدیدی در جهت کاهش هزینه و زمان به همراه افزایش دقت و توان عملیاتی بالا، ارائه دهند.

بحث و نتیجه ­گیری: در راستای گرایش روز افزون پژوهشگران ایرانی به این حوزه، در این مقاله سعی بر این است که از طریق معرفی تکنیک­ های مختلف تعیین توالی ژنوم، بینش وسیع­تری در رابطه با این روش­ ها در میان این دسته از محققان فراهم نماید.

متن کامل [PDF 3000 kb]   (25924 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1395/4/22 | پذیرش: 1395/6/8 | انتشار: 1395/6/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.