دوره 9، شماره 1 - ( مجله دانشکده پیراپزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران 1393 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 53-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

محرابی ناهید. نقش کاربردی ابزارهای فن آوری ارتباطات واطلاعات در مدیریت بحران. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1393; 9 (1) :48-53

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-37-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ارتش ، nahmeh1@yahoo.com
چکیده:   (13849 مشاهده)

سابقه وهدف: فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخشهای مختلف زندگی بشری، دسترسی سریع به اطلاعات و انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیت های زمانی را امکان پذیر نموده به گونه ای که محوری‌ترین دستاورد این فناوری است .از سوی دیگر.مدیریت بحران،به طیفی از فعالیت ها ی طراحی شده اشاره داردکه برای تداوم کنترل بر بحران و شرایط اضطراری موجود براساس اصول طراحی شده برای کمک به مصدومین و افراد بحران زده به کار گرفته می شود هدف از نگارش این مقاله بررسی نقش کاربردی ابزارهای فن آوری ارتباطات واطلاعات در مدیریت بحران می باشد.

مواد و روش ها:این پژوهش یک مقاله مروری می باشد که بر اساس مطالعات کتابخانه ای و جستجو های اینترنتی در پایگاه داد ه ای وجستجوی پیشرفته در Googleصورت گرفته است در این بررسی مقالات کاربرد ابزارهای فن آوری  اطلاعات و ارتباطات از جمله تله مدیسین و سیستم اطلاعات جغرافیایی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته شده است.

یافته ها:یافته های حاصل از این پژوهش بیانگر این است که ضرورت استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات به ویژه در مدیریت بحران سرنوشت ساز و حیاتی است. در این مقاله با پرداختن به قا بلیت فن آوری های نوین به  کار گرفته شده در مدیریت بحران نظیر پزشکی از راه دور ( تله مدیسین ) و سیستم اطلاعات جغرافیایی سعی بر بیان کاربرد موارد یاد شده به خصوص در مواقع بحرانی که استفاده بهینه از زمان حرف اول را می‌زند می نماید. در دنیای امروز تله مدیسین به عنوان ابزاری ذیقیمت در ارایه مراقبت های بهداشتی و درمانی با کیفیت به بیماران ومصدومین به خصوص در شرایط بحرانی از فواید با ارزشی برخوردار است...در زمان بروز حوادث طبیعی با کمک گرفتن از بانک اطلاعات مکانی که در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی GISطراحی می گردداین سیستم  یک ابزار تحلیلی اطلاعاتی فضائی است که با بهره گیری از آن می توان به وسیله ی تهیه لایه های اطلاعاتی نظیر؛ محل دقیق استقرار سکونتگاه ها، جمعیت شهری، راه های ارتباطی، خطوط آب، برق، و مخابرات و ... .،رودخانه ها و شبکه های آبی، چشمه ها، قنات و چاهها، مراکز آتش نشانی، مراکز امدادی، مراکز انتظامی و ... باپهنه بندی نواحی خطر خیز نواحی شهری به پیش بینی و آماده باش جهت بروز هر گونه حادثه ناگوار اقدام نمود.

نتیجه گیری:مدیریت  بحران شدیدانیازمند بهره گیری از فن آوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی می باشد.. به کارگیری اثر بخش  و موثر این گونه تکنولوژی ها مستلزم شناسایی و  آشنایی با کاربرد های  ابزارهای  فن آوری  از جمله تله مدیسین و سیستم اطلاعات جغرافیایی بوده که می تواند از طریق روش های مختلف از جمله برگزاری دوره های آموزشی  میسر  شود.

متن کامل [PDF 439 kb]   (11265 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1393/1/20 | پذیرش: 1393/1/20 | انتشار: 1393/1/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health