دوره 13، شماره 4 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (زمستان 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 18-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari Azad N, Akbari Naser E. Biomechanical Evaluation and Comparison of the Artificial and Natural Skin Properties Using Finite Element Method . Paramedical Sciences and Military Health 2019; 13 (4) :10-18
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-169-fa.html
جعفری آزاد ناصر، اکبری ناصر الهه. بررسی و مقایسه بیومکانیکی خواص پوست مصنوعی و طبیعی در روش المان محدود . علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی 1397; 13 (4) :18-10

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-169-fa.html


1- بخش تجهیزات پزشکی اداره بهداشت امداد و درمان نداجا، تهران، ایران ، naserjafari70@gmail.com
2- بخش تجهیزات پزشکی اداره بهداشت امداد و درمان نداجا، تهران، ایران
چکیده:   (2008 مشاهده)
مقدمه: از آنجا که ترمیم خود به خودی در ترمیم آسیب دیدگی های پوستی نمی تواند اتفاق افتد، بدلیل تشکیل Scar و در نتیجه از دست رفتن کامل پوست، از جایگزین های پوستی استفاده می شود. پوست مصنوعی می بایست با پوست طبیعی دارای خصوصیات هم سان باشد. در این مطالعه از روش های حل عددی المان محدود به منظور بررسی و مقایسه بیومکانیکی خواص پوست مصنوعی و طبیعی استفاده شده است.
مواد و روش ها: با توجه به ساختار پوست های مصنوعی اقدام به مقایسه آنها به صورت حل عددی توسط نرم افزارهای المان محدود کردیم. با در نظر گرفتن خواص پوست های مصنوعی سیلسکون و پلی یورتان و مقایسه نتایج آنالیز آنها با پوست واقعی اختلافات حاصله را بررسی کردیم.
یافته ها: مقدار تنش در بافت طبیعی پوست از خواص سیلیکونی و پلی یورتانی بیشتر می باشد و هدف در ساخت اجزای مصنوعی عملکردی نزدیک تر به عملکرد طبیعی می باشد از این رو پلی یورتانی در قسمت تنش های ایجاد شده رفتارش نزدیک تر به بافت طبیعی مشاهده شد. در بررسی های کرنشی مشاهده شد رفتار بافت ها و مقدار عددی میزان کرنش های بافت های مصنوعی برابر با بافت طبیعی می باشد.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به اختلاف اندک در بافت های مصنوعی سیلیکونی و پلی یورتانی هر دو جهت استفاده به عنوان جایگزین پوست طبیعی می توانند از نظر مکانیکی مفید باشند.
متن کامل [PDF 4713 kb]   (2010 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1397/12/16 | انتشار: 1397/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health