دوره 13، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (پاییز 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 72-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heydari M B, Asgari M, Jafari N, Mohtavipour M, Zolfaghari M. Various Numerical and Analytical Methods for Studying the Electromagnetic Fields Effects on the Human Body: A Classical Review Article. Paramedical Sciences and Military Health 2018; 13 (3) :58-72
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-154-fa.html
حیدری محمدباقر، عسگری مسعود، جعفری نیلوفر، محتوی پور مهدی، ذوالفقاری محسن. روش های عددی و تحلیلی مختلف برای مطالعه تاثیرات امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان: یک مقاله مروری کلاسیک. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1397; 13 (3) :58-72

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-154-fa.html


1- دانشکده مهندسی برق، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران ، mo_heydari@elec.iust.ac.ir
2- گروه مهندسی برق، دانشگاه بین المللی امام خمینی، قزوین، ایران
3- دانشکده علوم نوین پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز، تبریز، ایران
4- دانشکده مهندسی برق، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
5- دانشکده مهندسی برق، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (5438 مشاهده)
مقدمه: در سالهای اخیر، به دلیل افزایش دستگاه های مبتنی بر امواج الکترومغناطیس، مقالات زیادی به بررسی تاثیرات و مضرات این امواج بر قسمت های مختلف بدن انسان پرداخته اند. برای مطالعه این تاثیرات، بدلیل نبود یک روش تحلیلی دقیق برای حل معادلات ماکسول در اکثر موارد، روش های عددی متنوعی برای حل این معادلات پیشنهاد شده است. در این مقاله مروری، ابتدا به طور خلاصه، معادلات ماکسول معرفی شده و سپس انواع روش های عددی و تحلیلی استفاده شده در مقالات و نیز نرم افزارهای تحقیقاتی بر پایه همین روش های عددی معرفی می شوند.
مواد و روشها: در این مقاله، پس از جست و جو در بانک های اطلاعاتی معتبر، سعی شده است که به طور منظم و کلاسیک، به مرور انواع روش های عددی و تحلیلی در مطالعه تاثیرات امواج الکترومغناطیسی بر قسمت های مختلف بدن پرداخته شود.
یافته ها: در این مقاله، بر اساس فاصله بافت مورد نظر با منبع الکترومغناطیس، اثرات امواج بر بدن انسان، به دو دسته میدان نزدیک و میدان دور، تقسیم می شوند. در میدان نزدیک، اثرات امواج بر بدن به 4 دسته کلی تقسیم شده و هر یک از این دسته بندی ها، به تفضیل مورد مطالعه قرار می گیرد.
بحث و نتیجه گیری: در این مقاله مروری، ابتدا معادلات ماکسول، انواع رو شهای عددی و تحلیلی استفاده شده در مقالات و نیز نرم افزارهای شبیه سازی بررسی می شوند. سپس مدل های بدن انسان در حضور امواج الکترومغناطیسی معرفی می شوند که مهم ترین آن ها، روابط دِبای و کُل-کُل هستند. در این مدلها، ویژگی الکتریکی بافت ها بر اساس ضرایب نفوذپذیری الکتریکی و هدایت پذیری بافت ها بیان می شود. در آخر، بر اساس میزان دوری یا نزدیک منبع به بافت موردنظر، اثرات امواج بر بدن به صورت دقیق مطالعه می شود.
متن کامل [PDF 4294 kb]   (4908 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1397/7/4 | پذیرش: 1397/10/9 | انتشار: 1397/9/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health