دوره 14، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1398) 1398 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 33-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khajeamiri A R, Heidari A. Evaluation the efficiency of health watch checkup in the diagnosis and treatment of diseases from the perspective of Hamedan police force. Paramedical Sciences and Military Health. 2019; 14 (1) :25-33
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-174-fa.html
خواجه امیری علیرضا، حیدری علی. سنجش کارآیی معاینات پایش سلامت در تشخیص و درمان بیماری ها از دیدگاه کارکنان نیروی انتظامی شهر همدان. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1398; 14 (1) :33-25

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-174-fa.html


1- گروه سم شناسی، دانشگاه علوم انتظامی امین، تهران، ایران ، akhajeamiri@yahoo.com
2- گروه مدیریت و فرماندهی انتظامی، دانشگاه علوم انتظامی امین، تهران، ایران
چکیده:   (2193 مشاهده)
مقدمه: طرح معاینات پایش سلامت از چند سال پیش و در سطح نیروهای مسلح‏، به منظور افزایش و بهبود وضعیت سلامت نیروهای نظامی و انتظامی به اجرا گذاشته شده است. با توجه به هزینه­های گسترده و زمان فراوانی که برای انجام این معاینات در نظر گرفته می شود، همچنین اهمیت سلامت جسمی و روانی نیروی های انتظامی به عنوان یکی از ارکان اصلی تأمین امنیت کشور‏، بررسی میزان کارایی این معاینات در تشخیص و درمان بیماریهای مختلف کارکنان ضروری می باشد. لذا در این تحقیق کارآیی معاینات پایش سلامت در تشخیص و درمان بیماری­های جسمی و روحی از دیدگاه کارکنان نیروی انتظامی شهر همدان مورد بررسی قرار گرفته است. 
مواد و روش ها: در این مطالعه پس از بررسی پرونده سلامت، تعداد 113 نفر از کارکنان شاغل در نیروی انتظامی همدان که دارای سابقه بیماری بودند، انتخاب شدند که از این تعداد 102 پرسشنامه معتبر مورد تحلیل قرار گرفته است.
نتایج: نتایج این تحقیق نشان داد که بین متغیرهای معاینات پایش سلامت و تشخیص و درمان بیماری‌ها رابطه مثبت وجود دارد. به منظور بررسی سهم و تأثیر معاینات پایش سلامت بر تشخیص و درمان بیماری‌ها کارکنان از ضریب رگرسیون تک متغیره استفاده گردید که میزان آن در تحلیل داده‌های تحقیق برابر با 634/0 است. ضریب تبیین محاسبه شده نیز نشان داد که از دیدگاه کارکنان نیروی انتظامی شهر همدان می‌توان 40 درصد از تشخیص و درمان بیماری‌های آنان را به وسیله معاینات پایش سلامت تبیین نمود.
بحث و نتیجه گیری: رابطه مثبت معاینات پایش سلامت و تشخیص و درمان بیماری‌ها بدین معناست که با بهبود معاینات پایش سلامت می توان تشخیص و درمان بیماریهای کارکنان را به مقدار بیشتری افزایش داد.
 
متن کامل [PDF 2189 kb]   (1026 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1398/3/3 | انتشار: 1398/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health