دوره 12، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 55-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salkhordeh H, Sabet B, mahboobi M, Babajani S. The Effect of Music Therapy on Preoperational Anxiety and Pain in Waiting Room. Paramedical Sciences and Military Health. 2017; 12 (2) :55-62
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-83-fa.html
سالخورده حسام، ثابت بنیامین، محبوبی مهتاب، باباجانی سعید. بررسی تاثیر موسیقی درمانی در محیط انتظار قبل از اعمال جراحی مختلف بر اضطراب و درد بیماران. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1396; 12 (2) :55-62

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-83-fa.html


1- گروه تکنولوژی اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران
2- گروه تکنولوژی اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران ، Mahtabmahboobi87@gmail.com
چکیده:   (5678 مشاهده)
مقدمه: هر ساله دهها میلیون بیمار در جهان تحت عمل جراحی قرار می گیرند. جراحی همیشه یک تجربه ی بزرگ برای بیمار و خانواده اش محسوب میشود و اضطراب، واکنشی طبیعی در مقابل جراحی است. اضطراب قبل از اعمال جراحی سیستمهای سمپاتیک، پاراسمپاتیک، اندوکرین را تحریک کرده که منجر به افزایش ضربان قلب، فشارخون و تحریک پذیری قلب شده در نتیجه موجب آریتمی می گردد. همچنین موجب تجویز دوز بالاتری از داروهای ضد اضطراب و ضد درد میشود که این داروها می توانند باعث کاهش گردش خون و تنفس شوند. هدف از گردآوری این مقاله بررسی تأثیر موسیقی درمانی در محیط انتظار قبل از اعمال جراحی مختلف روی اضطراب و درد بیماران است.
مواد و رو شها: این مقاله مروری با جست و جو در بانک های اطلاعاتی تخصصی حوزه پزشکی با کلید واژه های: موسیقی درمانی، اضطراب، درد و عمل جراحی نوشته شده است. در مجموع ۲ کتاب تخصصی و ۳۸ تحقیق برای نگارش این مقاله استفاده گردید.
نتایج: گوش دادن به موسیقی در محیط انتظار و 20 - 15 دقیقه قبل از عمل باعث کاهش درد و اضطراب در بسیاری از اعمال جراحی از جمله: سزارین، کولپوسکوپی و سنگ شکنی شده بود. رضایت بیماران تحت سنگ شکنی را افزایش داده بود ولی در نمرات رضایت بیماران تحت عمل جراحی تشخیصی و یا درمانی سرطان پستان تفاوتی وجود نداشت.
بحث و نتیجه گیری: مروری بر مطالعات حاضر نشان داد موسیقی درمانی به عنوان یک روش مکمل و مداخله مؤثر و کم هزینه است که به مدیریت اضطراب و درد کمک می کند. گوش دادن به موسیقی یک استراتژی ساده، ارزان، ایمن، مؤثر، کارآمد و لذت بخش است که ممکن است جایگزین مناسبی برای داروهای ضد اضطراب و آرام بخش جهت کاهش اضطراب قبل از عمل شود.
واژه‌های کلیدی: موسیقی درمانی، اضطراب، درد، عمل جراحی
متن کامل [PDF 437 kb]   (1862 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1395/11/5 | پذیرش: 1396/6/10 | انتشار: 1396/6/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health