دوره 11، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1395) 1395 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 67-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghaddamfar M, Sharifpour M A. Cutaneous Leishmaniasis. Paramedical Sciences and Military Health 2016; 11 (2) :61-67
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-80-fa.html
مقدم فر مهران، شریف پور محمد امین. لیشمانیوز جلدی. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1395; 11 (2) :61-67

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-80-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی آجا
چکیده:   (33071 مشاهده)

مقدمه: لیشمانیوز یکی از بیماری های انگلی شایع در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان بوده و تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب می شود. کشور ما نیز یکی از مناطق اندمیک لیشمانیوز جلدی در جهان می باشد. سالانه حدود 40 - 20 مورد لیشمانیوز به ازای هر 100 هزار نفر گزارش می شود که این روند رو به افزایش است. عامل بیماری لیشمانیوز جلدی نوعی تک یاخته از راسته کینتو پلاستیدا می باشد که عامل آن در ایران لیشمانیا ماژور (نوع روستایی) و لیشمانیا تروپیکا (نوع شهری) می باشد. بیش از 70 % موارد لیشمانیوز در ایران لیشمانیا ماژور است. مخزن بیماری در نوع شهری، انسان و در نوع روستایی جوندگان صحرایی و ناقل بیماری پشه خاکی ماده از جنس فلبوتوموس می باشد.
مواد و روشها: این مطالعه به صورت مروری تنظیم شده است که در آن با جستجوی کلید واژه های لیشامیوز جلدی، لیشمانیا ماژور و لیشمانیا تروپیکا در مقالات علمی-پژوهشی، اطلاعات موتورهای جستجو Sid ،Google Scholar و هم چنین پایگاه اطلاعاتی Pubmed و کتاب های موجود در این زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و پس از انتخاب مقالات مناسب در این رابطه، مقاله حاضر نگارش شده است.
یافته ها: در تشخیص لیشمانیوز جلدی به دلیل متنوع بودن حساسیت و ویژگی ها، تست های سرولوژیک به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، بهترین راه تشخیص آزمایشگاهی، آزمایش میکروسکوپی تراشه های پوست فرد مبتلا می باشد. برای درمان این بیماری از ترکیبات 5 ظرفیتی آنتی مونی استفاده می شود. تمام بیماران احتیاج به درمان ندارند زیرا تعداد زیادی از ضایعات خود به خود بهبود می یابند و با توجه به عوارض ترکیبات آنتی مونی، بهتر است از این داروها کمتر استفاده شود.
بحث و نتیجه گیری: وجود پیچیدگی های اپیدمیولوژیک در حلقه انتقال (مخازن و ناقلین گوناگون) موجب شده است این بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. اگر چه بیماری لیشمانیوز جلدی معمولاً با مرگ و میر بالایی همراه نیست ولی میزان ابتلا بالا و ایجاد ضایعات بد شکل پوستی که در برخی موارد تا بیش از یک سال باقی می ماند که حتی با یک درمان استاندارد پس از بهبودی، اسکار (جوشگاه) باقی می ماند و موجب اذیت و آزار بیمار می شود. درمان این بیماری از طریق تزریق موضعی گلوکانتیم است که دارای عوارض و مشکلات خاص خود می باشد. در ایران مبارزه های متعددی بر علیه این بیماری انجام شده و امید است که در آینده نزدیک این بیماری ریشه کن شود.

متن کامل [PDF 405 kb]   (7189 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1395/3/17 | پذیرش: 1395/6/8 | انتشار: 1395/6/8

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health