دوره 18، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی ( بهار 1402) 1402 )                   جلد 18 شماره 1 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakbshandeb N, saba V, Abbasian Motlaq M. Investigating the Effectiveness of Saba Shielding with the Composition of Zn-Bi on Reducing the Dose Received by Cardiac Patients and the Quality of Imaging in Coronary Angiography and Angioplasty. Paramedical Sciences and Military Health 2023; 18 (1) :1-9
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-355-fa.html
بخشنده نبی اله، صبا ولی‌اله، عباسیان مطلق محمد. بررسی کارایی صبا شیلد با ترکیب Zn-Bi بر کاهش دوز دریافتی بیماران قلبی و کیفیت تصویر درآنژیوگرافی و آنژیوپلاستی عروق کرونر. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1402; 18 (1) :1-9

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-355-fa.html


1- گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، قم، ایران
2- گروه تکنولوژی رادیولوژی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
3- گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، قم، ایران ، ma.motllaq@gmail.com
چکیده:   (569 مشاهده)
مقدمه: در تصویربرداری آنژیوگرافی و بویژه آنژیوپلاستی مقادیر زیادی اشعه ایکس به بدن بیمار می تابد که باعث پرتوگیری زیاد بیمار می گردد. صبا شیلد یک نوع شیلد بالاگذر می باشد که درحال حاضر معرفی شده و کارایی آن در کاهش دوز بیماران در حین تصویربرداری سی تی اسکن مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. به نظر می رسد استفاده از صبا شیلد با ضخامت بهینه می تواند دوز دریافتی بیماران در آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را بطور معنی داری کاهش دهد.  هدف از این مطالعه، بررسی کارایی صبا شیلد با ترکیب  Zn-Bi بر کاهش دوز دریافتی بیماران و تاثیر آن بر کیفیت تصویر برداری درآنژیوگرافی و آنژیوپلاستی می باشد.
مواد و روش‌ها: جهت بررسی کارایی صبا شیلد با ترکیب  Zn-Bi در آنژیوگرافی و آنژیو پلاستی تعداد یک عدد شیلد به ابعاد 60 در 40 سانتی متر و با ضخامت 0.04 میلی متر معادل سرب تهیه شد. از دستگاه آنژیوگرافی برای تابش اشعه و از فانتوم CTDI برای شبیه سازی بدن بیمار استفاده شد. دوزیمتری با استفاده از TLD ها بر روی فانتوم CTDI بدون استفاده از شیلد و با استفاده از شیلد انجام شد. سپس مقادیر کاهش دوز و کیفیت تصاویر مورد بررسی قرار گرفتند. جهت بررسی کیفیت تصویر از نظر متخصصان رادیولوژی به صورت دوسوکور استفاده شد.  
یافته‌ها: یافته های پژوهش حاضر نشان داد که استفاده از صبا شیلد با ترکیب Zn-Bi در آنژیوگرافی و آنژیوبلاستی باعث کاهش دوز بین 30 تا 37 درصدی دوز دریافتی بیماران با کیفیت تصاویر در حد متوسط و قابل قبول شده است .
بحث و نتیجه‌گیری: صبا شیلد با ترکیب Zn-Bi و ضخامت 0.04 میلی‌متر معادل سرب می تواند دوز دریافتی بیماران را به‌طور چشمگیری کاهش داده و تاثیر مخرب چندانی روی کیفیت تصاویر ندارد.  
متن کامل [PDF 803 kb]   (360 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1402/2/25 | پذیرش: 1402/3/7 | انتشار: 1402/7/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health