دوره 18، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی ( بهار 1402) 1402 )                   جلد 18 شماره 1 صفحات 50-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tabarteh Farahani M, Yazdkhasty A. Relationship between Glaser Needs Profile with Patient Communication Management and Compassionate Competence in Paramedics in Hamedans Hospital. Paramedical Sciences and Military Health 2023; 18 (1) :38-50
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-351-fa.html
تبرته فراهانی مجتبی، یزدخواستی علی. رابطه ی نیمرخ نیازهای گلسر با مدیریت ارتباط با بیمار و شایستگی دلسوزی در پیراپزشکان بیمارستان‌های شهر همدان. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1402; 18 (1) :38-50

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-351-fa.html


1- گروه روانشناسی، دانشکده ی علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات، محلات، ایران
2- گروه علوم تربیتی، دانشکده ی علوم انسانی، دانشگاه کاشان، کاشان، ایران ، yazdkhasty@kashanu.ac.ir
چکیده:   (539 مشاهده)
مقدمه: پیراپزشکان اعضای کادر درمان هستند که با بیماران تعامل کوتاه و بلندمدت زیادی دارند و ارتباط آن‌ها با بیمار اهمیت زیادی در انجام خدمات دارد. این پژوهش در صدد است رابطه­‌ی بین نیازهای اساسی در دیدگاه گلسر با ارتباط با بیمار و توانایی دلسوزی را بسنجد.
مواد و روش­‌ها: روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی همبستگی می­باشد. جامعه­‌ی آماری این پژوهش را همه‌­ی پیراپزشکان شاغل در بیمارستان­‌های شهر همدان، در سال 1400، به تعداد 571 نفر تشکیل داده‌­اند، که با توجه به جدول مورگان، از میان آن‌ها، تعداد 230 نفر به روش نمونه گیری تصادفی طبقه‌­ای، به عنوان نمونه­‌ی پژوهش انتخاب شدند. برای سنجش متغیرهای پژوهش از پرسشنامه­‌ی نیازهای گلسر( 1999)، پرسشنامه­‌ی ارتباط با بیمار وکیلی و همکاران(1391) و پرسشنامه­‌ی شایستگی دلسوزی نیرومندان و آهی(1398)، استفاده شده است.
یافته ها: نتایج نشان داد که بین نیاز به عشق و احساس تعلق و ارتباط با بیمار و شایستگی دلسوزی ارتباط وجود دارد(0/05p< )؛ بین نیاز به قدرت و ارتباط با بیمار و شایستگی دلسوزی ارتباط وجود دارد(0/05p< )؛ و همچنین بین نیاز به آزادی و شایستگی دلسوزی ارتباط وجود دارد(0/05; P> برابری میانگین=H0)؛ اما بین نیاز به بقا و ارتباط با بیمار ارتباط معناداری یافت نشد(0/05>P   ; برابری میانگین=H0).
بحث و نتیجه گیری: با توجه به رابطه­‌ی یافته شده بین نیاز به عشق و احساس تعلق و نیاز به قدرت با مدیریت ارتباط با بیمار و شایستگی دلسوزی و همچنین رابطه‌­ی نیاز به آزادی و شایستگی دلسوزی، از این نکته می­توان در گزینش نیروهای بیمارستانی و به کارگیری به جای آن‌ها استفاده کرد. بر اساس یافته­‌های پژوهش افراد با نیاز به عشق و احساس تعلق می­توانند، افراد مناسبی برای کار در بیمارستان باشند، همچنین افراد با نیاز به قدرت و آزادی بالا در صورت هدایت درست این نیازها می­توانند افراد مناسبی در این حرفه باشند.
 
متن کامل [PDF 539 kb]   (310 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1401/12/23 | پذیرش: 1402/3/22 | انتشار: 1402/7/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health