دوره 16، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی ( پاییز 1400) 1400 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 51-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

asadi Z S, Jafari M, Molavi D. Evaluating the Social Health of Students in AJA University of Medical Sciences. Paramedical Sciences and Military Health 2021; 16 (3) :46-51
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-276-fa.html
اسدی زهراسادات، جعفری مهرداد، مولوی دانیال. بررسی سلامت اجتماعی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارتش. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1400; 16 (3) :46-51

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-276-fa.html


1- گروه بهداشت، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اجا، تهران، ایران
2- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اجا، تهران، ایران ، mhrdd0220@gmail.com
3- گروه مدیریت، دانشکده ستاد، دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش، تهران، ایران
چکیده:   (1102 مشاهده)
مقدمه: سلامت اجتماعی افراد به آن بعد از رفاه یک فرد اشاره میکند که به چگونگی تعامل آن فرد با دیگران،عکس العمل مردم نسبت به او و چگونگی تعامل آن فرد با موسسات اجتماعی و آداب و رسوم اجتماعی مربوط می شود. این مطالعه با هدف بررسی سلامت اجتماعی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارتش به انجام رسید.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی-تحلیلی و مقطعی در سال 1399 بود و در دانشگاه علوم پزشکی آجا به انجام رسید. تعداد 300 نفر از دانشجویان وارد مطالعه شده و پرسشنامه بین آن ها توزیع شد و 241 پرسشنامه که به طور کامل تکمیل شده و مورد تحلیل قرار گرفت. داده ها پس از جمع آوری با استفاده از نرم افزار spss 23 و آزمون های آماری کولموگروف اسمیرنوف، من ویتنی، کروسکال والیس و اسپیرمن تحلیل شده و p<0/05 معنی دار تلقی گردید.
یافته ها: بین تحصیلات با کلیه ابعاد سلامت اجتماعی (انسجام، مشارکت، پذیرش، انطباق، و شکوفایی) رابطه معناداری وجود داشت (p ≤0/05). همچنین بین متغیر سن و بعد مشارکت اجتماعی رابطه معناداری وجود داشت (p<0.05) اما سن با دیگر ابعاد سلامت اجتماعی رابطه معناداری نشان نداد. متغیر وضعیت تأهل نیز تنها با بعد مشارکت اجتماعی رابطه معنادار داشته (p<0.05)  و با دیگر ابعاد سلامت اجتماعی رابطه معناداری را نشان نداد. متغیر رشته تحصیلی با چهار بعد از ابعاد سلامت اجتماعی (انسجام، مشارکت، انطباق، و شکوفایی) رابطه معناداری داشت (p<0.05).
بحث و نتیجه گیری: به نظر می­‌رسد بالاتر بودن سلامت اجتماعی در مقاطع بالاتر می­تواند به احساس پایان یافتن دوره دانشجویی و رهایی از مشکلاتی مانند دوری از شهر و خانواده مرتبط باشد. همچنین این یافته­ها می­تواند مبین این نکته باشد که با بلوغ جسمی- روانی و افزایش آگاهی­‌ها و مهارت­‌های زندگی دانشجویان، سلامت اجتماعی آنان نیز افزایش یابد.
 
واژه‌های کلیدی: سلامت اجتماعی، دانشگاه، دانشجویان
متن کامل [PDF 490 kb]   (1106 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1400/9/8 | پذیرش: 1400/12/9 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health