دوره 16، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی ( پاییز 1400) 1400 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 73-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khorshidzadeh M, dehghani A S, ghavi S. Application of Internet of Thing (IoT) in Health Industry. Paramedical Sciences and Military Health 2021; 16 (3) :66-73
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-274-fa.html
خورشید زاده مطهره، دهقانی اشرف السادات، قوی سعید. کاربرد فناوری اینترنت اشیاء در سازمان های مراقبت بهداشتی و درمانی. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1400; 16 (3) :66-73

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-274-fa.html


1- گروه مدیریت فناوری اطلاعات، دانشگاه پیام نور، واحد بین الملل قشم، قشم، ایران
2- گروه آموزش سلامت، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
3- گروه اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران ، Ghavisaeed@gmail.com
چکیده:   (1563 مشاهده)
مقدمه: امروزه فناوری های نوینی به منظور رقابت پذیری بیشتر و افزایش کیفیت خدمات در سازمان‌های ارئه کننده خدمات بهداشتی و در مانی به کار گرفته شده اند. هدف از این مطالعه بررسی کاربردهای فناوری اینترنت اشیا در حوزه سلامت می باشد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه مروری در سال 1400 انجام شد در این مطالعه PubMed و Scopus  در محدوده زمانی 2015 به بعد و مقالات انگلیسی مورد جستجو قرار گرفت. برای ساخت راهبرد جستجو از کلمات کلیدی سلامت، بیمارستان، درمان، مراقیت بهداشتی و اینترنت اشیا استفاده و جستجو در عنوان و خلاصه مقالات انجام شد. از 214 مطالعه 22 مقاله مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: استفاده از فناوری اینترنت اشیا باعث تسریع فرایندهای درمانی، ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده و کاهش هزینه های مالی می گردد. این فناوری در قسمت های مختلف بهداشت و درمان از اورژانس تا مدیریت درمان بیماری های مزمن کاربرد دارد. جمع آوری، انتقال و تحلیل سریع داده ها از دیگر مزایای استفاده از این فناوری در صنعت مراقبت بهداشت و درمان است. مهمترین چالش به کارگیری این فناوری در حوزه سلامت محرمانگی اطلاعات می باشد.
بحث و نتیجه گیری: علی‌رغم اینکه اینترنت اشیاء می تواند در مدیریت ارائه خدمات مراقبت بهداشتی و درمانی نقش مهمی داشته باشد، اما استفاده از این فناوری در بیمارستان ها و مراکز مراقبت بهداشتی و درمان با مشکلاتی رو به رو است. بنابراین شناسایی موانع و چالش های این حوزه و تلاش در رفع آن، آینده روشنی را برای این فناوری در زمینه سلامت به همراه خواهد داشت.
متن کامل [PDF 951 kb]   (1854 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1400/8/7 | پذیرش: 1400/10/14 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health