دوره 15، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی ( پاییز 1399) 1399 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 72-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

porsoleiman L, Sadeghi M. A Survey on the Effect, of Covid19 on Pregnant Women and its Complications on their Fetuses and Newborn Childs (from February 2020 to January 2021). Paramedical Sciences and Military Health 2020; 15 (3) :65-72
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-236-fa.html
پورسلیمان لیلا، صادقی مجتبی. بررسی تاثیر کووید 19 بر وضعیت زنان باردار و عوارض آن بر جنین و نوزادان متولد شده از آن ها(در دوره زمانی اسفند 98 تا بهمن ماه 99). علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1399; 15 (3) :65-72

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-236-fa.html


1- گروه فوریت پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
2- گروه فن آوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
چکیده:   (15995 مشاهده)
مقدمه: در دوران شیوع بیماری­ های عفونی، زنان باردار و جنین و یا نوزادان تازه متولد شده نسبت به جمعیت­ های دیگر در معرض مخاطرات بیشتری قرار دارند. یافته های حاصل از مطالعات انجام شده، حاکی از آن می باشد که برخی از بیماری­ های ویروسی، منجر به عوارض ناخوسته در زنان باردار، جنین یا نوزادان آن ها می­ شود. بنابراین، مطالعه حاضر با هدف ارزیابی میزان تأثیر کووید 19بر وضعیت مادران باردار و عوارض آن بر جنین و نوزادان متولد شده (در دوره زمانی اسفند 98 تا بهمن ماه 99) انجام شد.
مواد و روش­ ها:مطالعه حاضر از نوع توصیفی بود که به روش مروری انجام شد. گردآوری داده ها با جستجو در پایگاه های اینترنتی PubMed ،Science Direct، Scopus  و موتور جستجوگر Google scholar و هم چنین، جستجو در سایت مرکز پیشگیریو کنترل بیماری ها (CDC) و با استفاده از کلمات کلیدی کووید 19 ، کرونا، زنان باردار، جنین و نوزادان انجام شد.
 یافته ها: در همه گیری کووید 19 ، زنان باردار به دلیل بروز تغییرات گسترده در سیستم بدنی مستعد ابتلا به بیماری های عفونی هستند. براساس یافته های مطالعات انجام شده، افراد باردار در مقایسه با سایر زنان در معرض خطر شدید ابتلا به بیماری کووید 19 و احتمال مرگ و میر قرار دارند. هم چنین، ممکن است که آن ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سایر عوارض جانبی مانند زایمان زودرس (زایمان پیش از 37 هفته) باشند. نوزادان متولد شده از مادران باردار مبتلا به کووید 19 ، درصورت تماس با ترشحات تنفسی آلوده مادر یا ارائه دهندگان مراقبت، به کووید 19 مبتلا می شوند که گاهی علائم خفیف تری در آن ها بروز پیدا می کند و گاهی نیز بدون علامت هستند. هم چنین تاکنون شواهدی نیز دال بر انتقال عمودی ویروس به جنین یافت نشده است.
بحث و نتیجه­ گیری: با توجه به افزایش خطر ابتلا به عوارض بارداری در زنان باردار مبتلا به کووید 19 پیشنهاد می­ شود که مراکز بهداشتی- درمانی و متولیان سلامت، توجه بسیار دقیق و ویژ ه ای بر نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی و مراقبتی قبل، حین و پس از زایمان داشته باشند.
متن کامل [PDF 453 kb]   (2794 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1399/10/23 | پذیرش: 1399/11/1 | انتشار: 1399/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health