دوره 14، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1398) 1398 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 68-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Latifi A M, Vahidi M, Sedighian Rad H, Heydari N, Heydari M F. Bioregulators, Properties and Their Applications. Paramedical Sciences and Military Health 2019; 14 (1) :56-68
URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-186-fa.html
لطیفی علی محمد، وحیدی محمود، صدیقیان راد حمید، حیدری نوشین، حیدری محمد فواد. بیورگلاتورها (تنظیم گرهای زیستی)، خصوصیات و کاربردهای آنها. علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی. 1398; 14 (1) :56-68

URL: http://jps.ajaums.ac.ir/article-1-186-fa.html


1- مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کاربردی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران
2- گروه فناوریهای آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات بیولوژی مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران
4- گروه اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
5- مرکز تعیین هویت مولکولی DNA، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران ، foad.312@gmail.com
چکیده:   (2620 مشاهده)
مقدمه:  تنظیم­گرهای زیستی، عوامل بیولوژیکی هستند که در تمامی سلولها و تمام موجودات وجود داشته و نقش تنظیمی در فرایندها و مسیرهای فیزیولوژیک درون سلولی و مکانیسم‌های عصبی، هموستاز، سیستم ایمنی و ترشحات اندوکرینی دارند. این عوامل در عرصه های پزشکی، دامپزشکی و کشاورزی کاربردهای مختلفی دارند. از این رو شرکت های داروسازی شروع به تولید مبتنی بر روشهای بیوتکنولوژی و شیمیایی این عناصر کرده اند. هدف از نگارش این مقاله، توضیح خصوصیات و کاربرد انواع بیورگلاتورها می باشد.
مواد ور وشها: برای نگارش این مطالعه مروری سیستماتیک، واژگان کلیدی بیورگلاتور، بیوتروریسم و نیروهای مسلح در پایگاههای اینترنتی PubMed، Scopus، ScienceDirect، و GoogleScholar جستجو گردید. از بین مقالات مرتبط پیدا شده، تعداد 15 مقاله انتخاب شده و مقاله حاضر بر اساس آنها نگاشته شد.  
نتایج: علاوه بر کاربردهای عمومی که برای تنظیم­گرهای زیستی متصور هستیم، کاربردهای نظامی این عوامل در تولید نسل جدیدی از سلاح های بیولوژیک با هدف ناتوان کردن موقتی دشمن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
بحث و نتیجه گیری: تا کنون چندین عامل تنظیم گر زیستی به عنوان عوامل بالقوه در تولید سلاح­های ناتوان کننده بیولوژیکی معرفی شده­اند بنابراین لازم است نیروهای مسلح برای حفظ و بالابردن ضریب آمادگی، با کاربرد این عوامل آشنا گردد و راهکارهای لازم برای شناسایی، خنثی کردن و درمان افراد درگیر با این عوامل را تهیه نمایند. پیشنهاد می گردد تنظیم گرهای زیستی به عنوان عوامل مهم در فرایندهای آزادسازی گروگان ها و یا عوامل پیشبرد اهداف نظامی چه در مرحله انجام عملیات نظامی و چه در حمایت و پشتیبانی از افراد درگیر در میدان نبرد، برخی از این مواد به صورت انبوه تولید گردیده و در اختیار نیروهای منتخب قرار داده شوند.
متن کامل [PDF 2189 kb]   (1962 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1398/10/24 | پذیرش: 1398/10/24 | انتشار: 1398/10/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی می باشد.

© 2015 All Rights Reserved | Paramedical Sciences and Military Health