دوره 10، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (پاییز 1394) 1394 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 55-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی ارتش
2- دانشگاه علوم پزشکی ارتش ، majidbayat@gmail.com
چکیده:   (5833 مشاهده)

مقدمه: سرطان سینه، رشد مهار نشدی سلول‌های غیر طبیعی است که در نواحی مختلف سینه ایجاد می‌شود. تحقیق در زمینه علل سرطان پستان مهم می‏باشد زیرا با یافتن آن‌ها هم درمان و هم پیشگیری ممکن می‏گردد که منجر به شناسایی زنان در معرض خطر و استراتژی‏های پیشگیری و غربالگری برای کشف زودرس بیماری می‏گردد. در این نوشتار سعی گردیده تا عوامل خطرسازی که منجر به ایجاد این سرطان شایع می‌گردد مورد بررسی و راهکارهای مختص هر یک از عوامل مورد تبیین و تشریح قرار گیرد.

روش‌های مرور مطالعات: این مقاله به صورت مروری تنظیم شده است که در آن با استفاده از مقاله‌های علمی-پژوهشی، اطلاعات موتور جستجویGoogle Scholar  هم چنین پایگاه اطلاعاتی سرطان ncii و کتاب‌های موجود در این زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

یافته‌ها: پژوهشگران شواهد بیشتری را درباره ارتباط بین برخی مواد شیمیایی مورد استفاده در محیط خانه و سرطان سینه ارائه کرده‌اند. اگرچه شواهد قطعی برای اثبات نقش برخی مواد شیمایی خاص در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه وجود ندارد، اما دلایل بسیاری نیز برای افزایش نگرانی‌ها در این زمینه وجود دارند، که در این مقاله به این عوامل به تفصیل خواهیم پرداخت.

بحث و نتیجه‌گیری: به زنان در معرض خطر ، ممکن است پستان‌برداری پیشگیرانه به‌عنوان راهی برای کاهش خطر این بیماری توصیه شود که البته عوارض حاصل از آن نیز مورد انتقاد است. در مورد این بیماری جلوگیری یا تشخیص اولیه بهتر و مؤثرتر از درمان است. به طور ویژه در کسانی که دارای سابقه خانوادگی یا سبک زندگیشان به گونه‌ای است که آن‌ها را بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می‌دهد، باید معاینات و آزمایشات لازم را به صورت مرتب انجام دهند، تا این بیماری در مراحل ابتدایی درمان شوند.

متن کامل [PDF 477 kb]   (6412 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1394/8/1 | پذیرش: 1394/8/30 | انتشار: 1394/9/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.