دوره 15، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1399) 1399 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 42-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تربت جام، تربت جام، ایران
2- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش تهران، ایران
3- گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد
4- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش تهران، ایران ، f.r.moeeni86@gmail.com
5- گروه روانشناسی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، بیرجند، ایران
6- گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز، تهران، ایران
چکیده:   (1854 مشاهده)
مقدمه: اختلالات خوردن از جمله اختلالات روانشناختی است که در سال های اخیر شیوع فراوانی داشته است. هدف از انجام این پژوهش بررسی اثربخشی شفقت درمانی گروهی بر بهبود علائم و کیفیت زندگی در اختلال پرخوری در مبتلایان به این اختلال بود.
  مواد و روش ها: بدین منظور از بین افراد مبتلا به این اختلال که به کلینیک های روانپزشکی و روانشناسی شهر مشهد مراجعه کردند تعداد 24 نفر به صورت داوطلبانه انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایش طی 8 جلسه 5/1 ساعته شفقت درمانی را دریافت کردند و گروه کنترل هیچ مداخله ای دریافت نکردند. متغیرهای وابسته در دو نوبت پیش آزمون و پس آزمون مورد اندازه­ گیری قرار گرفت. برای اندازه­گیری علائم اختلال از مقیاس شدت پرخوری و پرسش نامه کیفیت زندگی استفاده شد.
 یافته ها: تحلیل داده ها با استفاده از روش تحلیل کواریانس تک متغیره نشان داد که با کنترل اثرات پیش آزمون، درمان مبتنی بر شفقت اثر معناداری بر بهبود علائم اختلال و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به اختلال پرخوری عصبی داشت.
 بحث و نتیجه گیری: مطالعه ی حاضر نشان می دهد که شفقت درمانی به صورت گروهی می تواند به عنوان یک درمان مناسب و مقرون به صرفه برای افراد مبتلا به اختلال بولیمیا با مشکلات روانشناختی همراه آن مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 501 kb]   (1213 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1399/4/17 | پذیرش: 1399/3/30 | انتشار: 1399/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.