دوره 14، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (ویژه نامه دومین کنگره ملی بیوالکترومغناطیس 1398) 1398 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 11-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


1- دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشکده پیراپزشکی- گروه پرتو شناسی ، srasaneh@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشکده پیراپزشکی- گروه پرتو شناسی
چکیده:   (6095 مشاهده)
یکی از روشهای رایج در درمان سرطانها شیمی درمانی است. داروهای شیمی درمانی به روشهای مختلف باعث ایجاد سمیت در سلول و در نتیجه از بین بردن سرطان میشوند. از آنجاییکه این داروها بصورت سیستمیک و از طریق وریدی به کل بدن تزریق میشوند تمایزی بین سلولهای سالم و ناسالم قائل نیستند و باعث ایجاد عوارض جانبی در بدن بیماران میشوند.
درمانهای هدفمند میتواند این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهد.  هدف مهم در دارو رسانی هدفمند، کاهش و یا حذف کامل عوارض جانبی می باشد.  دارو رسانی مغناطیسی در واقع استفاده از بسته های دارویی حاوی نانوذرات مغناطیسی به همراه استفاده از یک میدان مغناطیسی قوی موضعی برای تجمع دارو در موقعیت خاص است.
در مطالعه قبل بسته دارویی نانوذرات چیتوزان پاکلی تاکسل منگنز فریت ساخته و مشخصات آن مورد ارزیابی قرار گرفت در تحقیق حاضر این ترکیب، به همراه یک میدان مغناطیسی موضعی برای درمان سرطان پستان موش استفاده شد.
تومور پستان با کمک قرار دادن  قطعاتی(mm31)از یک تومور پستان موشی در زیرپوست  ناحیه سمت راست شکم موش ها ایجاد شد و مطالعات زمانی انجام شد که حجم توموربه mm3 40-60 برسد. گروههای تزریقی شامل سالین، پاکلی تاکسل، ترکیب دارویی با و بدون پاکلی تاکسل بارگزاری شده با و بدون حضور میدان مغناطیسی بودند که  بصورت داخل صفاقی تزریق و اثربخشی داروها در درمان تومور ارزیابی شد. در گروه تزریق نانوذرات چیتوزان منگنز فریت بارگزاری شده با پاکلی تاکسل روند رشد تومور نیز با گروه پاکلی تاکسل تنها مشابهت دارد. ولی در گروه تزریق نانوذرات چیتوزان منگنز فریت بارگزاری شده با پاکلی تاکسل به همراه اعمال میدان مغناطیسی روند رشد تومور به خوبی کنترل شده است.
نانوذرات چیتوزان منگنز فریت بار شده با پاکلی تاکسل به همراه اعمال میدان مغناطیسی موضعی اثر بخشی خوبی برای بهبود تومور پستان در موش نشان داد. که میتوان نتیجه گرفت که احتمالا با کمک این روش میتوان دوز دارویی پاکلی تاکسل را با نگرانی کمتر ناشی از عوارض جانبی آن بالا برد که البته نیاز به مطالعات تکمیلی بیشتری در آینده دارد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1399/2/6 | پذیرش: 1399/2/6 | انتشار: 1399/2/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.