دوره 14، شماره 4 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (زمستان 98) 1398 )                   جلد 14 شماره 4 صفحات 50-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی اراک ، j.ansari@arakmu.ac.ir
2- دانشگاه اراک
3- دانشگاه ازاد شهرکرد
چکیده:   (1141 مشاهده)
 مقدمه: سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان سراسر جهان است. داده ­های بیولوژیکی و اپیدمیولوژیکی نشان می ­دهد که آسیب‌های القاء شده توسط فاکتورهایی با منشاء درونی و بیرونی بر روی پایداری و بی‌نقص ماندن DNA تاثیر گذاشته و با استعداد ابتلا به سرطان پستان در ارتباط می‌باشند. ژن XRCC3 یکی از ژن های مهم و تعمیری است که با تولید پروتئین XRCC3 نقش مهمی را در تعمیر شکست‌های دو رشته‌ای DNA و ترمیم به روش نوترکیبی ایفا می‌کند. به عبارت دیگر محصول ژن XRCC3 نقش کلیدی در ترمیم نوترکیبی همولوگی شکست‌های دو رشته‌ای DNA داشته و با عملکرد خود از بروز سرطان پستان جلوگیری می‌کند.                                                                                                                                                                                                   
مواد و روش‌ها: برای نگارش این مطالعه مروری ، واژگان کلیدی سرطان پستان، ژن XRCC3، تعمیر دو رشته‌ای DNA و تعمیر نوترکیبی همولوگی در پایگاه های اینترنتی NCBI،PubMed ،Scopus ،Science Direct  و Google Scholar جستجو گردید و مقاله حاضر بر اساس آنها نگاشته شد.                                                      
نتایج:
تغییرات ایجاد شده نظیر انواع جهش‌ها، حذف شدگی، جابه جایی‌ها، مضاعف شدگی و همچنین چند شکلی‌های تک نوکلئوتیدی موجود در ژن‌های ترمیمی DNA  نظیر XRCC3 موجب ایجاد تفاوت در کارآیی ترمیم آسیب‌های وارده بر  DNAشده و در نتیجه در بروز سرطان پستان موثر می‌باشند.                                     
 بحث و نتیجه گیری: بروز هر گونه تغییر در ژن XRCC3  می‌تواند منجر به بروز اختلال در فرایند تعمیر ژنوم شده و در نتیجه نقش مهمی در ایجاد، رشد و توسعه سرطان پستان داشته باشد. ژن XRCC3  می‌تواند به عنوان یک ژن مارکر در زمینه پزشکی شخصی جهت پیش گویی و غربالگری سرطان پستان و همچنین به عنوان یک هدف درمانی در حوزه سرطان پستان مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1181 kb]   (1946 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1399/1/29 | پذیرش: 1399/3/26 | انتشار: 1398/12/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.