دوره 13، شماره 4 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (زمستان 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 10-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- بخش تجهیزات پزشکی اداره بهداشت امداد و درمان نداجا، تهران، ایران ، naserjafari70@gmail.com
2- بخش تجهیزات پزشکی اداره بهداشت امداد و درمان نداجا، تهران، ایران
چکیده:   (1417 مشاهده)
مقدمه: از آنجا که ترمیم خود به خودی در ترمیم آسیب دیدگی های پوستی نمی تواند اتفاق افتد، بدلیل تشکیل Scar و در نتیجه از دست رفتن کامل پوست، از جایگزین های پوستی استفاده می شود. پوست مصنوعی می بایست با پوست طبیعی دارای خصوصیات هم سان باشد. در این مطالعه از روش های حل عددی المان محدود به منظور بررسی و مقایسه بیومکانیکی خواص پوست مصنوعی و طبیعی استفاده شده است.
مواد و روش ها: با توجه به ساختار پوست های مصنوعی اقدام به مقایسه آنها به صورت حل عددی توسط نرم افزارهای المان محدود کردیم. با در نظر گرفتن خواص پوست های مصنوعی سیلسکون و پلی یورتان و مقایسه نتایج آنالیز آنها با پوست واقعی اختلافات حاصله را بررسی کردیم.
یافته ها: مقدار تنش در بافت طبیعی پوست از خواص سیلیکونی و پلی یورتانی بیشتر می باشد و هدف در ساخت اجزای مصنوعی عملکردی نزدیک تر به عملکرد طبیعی می باشد از این رو پلی یورتانی در قسمت تنش های ایجاد شده رفتارش نزدیک تر به بافت طبیعی مشاهده شد. در بررسی های کرنشی مشاهده شد رفتار بافت ها و مقدار عددی میزان کرنش های بافت های مصنوعی برابر با بافت طبیعی می باشد.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به اختلاف اندک در بافت های مصنوعی سیلیکونی و پلی یورتانی هر دو جهت استفاده به عنوان جایگزین پوست طبیعی می توانند از نظر مکانیکی مفید باشند.
متن کامل [PDF 4713 kb]   (999 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چکیده مقالات
دریافت: 1397/12/16 | انتشار: 1397/12/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.