دوره 13، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 44-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
2- گروه انگل شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- گروه انگل شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، meamar.ar@iums.ac.ir
چکیده:   (2026 مشاهده)
مقدمه: طیف متنوعی از تک یاخته ها و کرم ها می توانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم قلب را تحت تاثیر قرار دهند. این درگیری ها اغلب به شکل های مختلفی همچون اختلال در میوکارد یا پریکارد خود را نشان می دهند. در این مطالعه انگل های مرتبط با بیماری های قلبی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
مواد و روش ها این مطالعه از نوع مروری است که باجستجو در بانکهای اطلاعاتی تخصصی حوزه پزشکی شامل google Scholar، PubMed، SCOPUS، Elsevier و ISC  با کلیدواژه های بیماریهای قلبی،تک یاخته ها وکرم ها بدست آمده است.
نتایج: عوامل انگلی می توانند میوکارد، پریکارد، اندوکارد و عروق واسکولیت را درگیر کنند که منجر به عوارضی نظیر پریکاردیت و میوکاردیت می شوند. همچنین عفونت های نهفته انگلی در افراد سرکوب شده سیستم ایمنی، پیوند عضو و یا در مبتلایان به ایدز می توانند دوباره فعال شده و بیماری سیستمیک ایجاد کنند و در نهایت باعث درگیری قلب شوند.
بحث و نتیجه­گیری: امروزه در نتیجه مهاجرت افراد و افزایش مبتلایان به نقائص سیستم ایمنی، عفونت های انگلی در تمام نقاط دنیا یافت می شوند. کلید اصلی تشخیصی درگیری قلبی توسط انگل اطلاع از ریسک فاکتورها ی اپیدمیولوژیک و شایع ترین شکل تظاهرات بالینی انگل است. پزشکان باید در این مورد اطلاعات کافی داشته باشند تا احتمال عفونت انگلی را در تشخیص های افتراقی مورد توجه قرار دهند.
متن کامل [PDF 2716 kb]   (1925 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1397/6/10 | پذیرش: 1397/6/18 | انتشار: 1397/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.