دوره 12، شماره 4 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (زمستان 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 4 صفحات 74-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه اتاق عمل، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، Najme_63@yahoo.com
2- مرکز پیوند اعضاء و دیالیز منتصریه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
3- گروه زنان، زایمان و نازایی، بیمارستان مهر حضرت عباس، مشهد، ایران
چکیده:   (9786 مشاهده)
مقدمه: حاملگی هتروتوپیک به عنوان حاملگی همزمان داخل و خارج رحمی تعریف می گردد. میزان بروز این نوع از حاملگی 1 در 30000 در جمعیت عمومی تخمین زده می شود.بروز این نوع حاملگی معمولا به دنبال روش های کمک بارداری مشاهده می گردد. این بیماری تهدیدکننده ی حیات است و ممکن است در روش های تشخیصی نادیده گرفته شود و به یک مشکل تشخیصی و درمانی برای پزشکان تبدیل گردد. در این مطالعه ما به گزارش یک مورد حاملگی هتروتوپیک که تحت عمل لاپاروتومی و کورتاژ قرارگرفته بود، پرداخته ایم.
توصیف بیمار: بیمار خانمی 37 ساله دارای سابقه ی یک مرتبه حاملگی خارج رحمی در 6 ماه گذشته که خود به خود جذب شده است و هم چنین دو مرتبه جراحی سزارین می باشد. بیمار از سه هفته قبل با علامت تاخیر در عادات ماهیانه مراجعه نموده است. در سونوگرافی انجام گرفته برای بیمار تصویر ساک حاملگی با شکل و موقعیت طبیعی و با راکسیون دسیدورال نرمال و یکنواخت حاوی یولک ساک و فاقد آمبریو واضح در حفره ی رحم به همراه مایع آزاد در حفره ی لگن مشاهده گردید که مطرح کننده ی حاملگی هتروتوپیک بود. سن حاملگی براساس MSD معادل 5w+5d تخمین زده شد. بیمار تحت عمل جراحی لاپاروتومی قرار گرفت. حذف تخمدان، لوله ی رحمی راست و کورتاژ انجام گرفت.
نتیجه گیری: حاملگی هتروتوپیک می تواند در سیکل های طبیعی و در شرایط عدم حضور هیچ یک از ریسک فاکتورهای مستعدکننده نیز رخ دهد، بنابراین باید در هر زن باردار احتمال حاملگی هتروتوپیک را در نظر داشت چراکه تشخیص حاملگی داخل رحمی نمی تواند احتمال حاملگی همزمان خارج رحمی را رد کند.
متن کامل [PDF 8774 kb]   (1601 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1396/12/15 | پذیرش: 1397/1/20 | انتشار: 1397/2/17

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.