دوره 12، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 7-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه رادیولوژی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
2- گروه فیزیک پزشکی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، m.khosravanipour@modares.ac.ir
3- گروه پزشکی هسته ای، مرکز گاما اسکن هگمتانه، همدان، ایران
چکیده:   (803 مشاهده)

مقدمه: در پزشکی هسته ای تقاضا برای استفاده از رادیونوکلوئیدها هر روز در حال افزایش است. دز تشعشعی رادیوداروها به بیماران و کارکنان از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در پزشکی هسته ای مورد کنترل و نظارت قرار گیرد. هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان رعایت اصول حفاظتی در مرکز پزشکی هسته ای گاما اسکن هگمتانه شهر همدان میباشد.

مواد و روش‌ها: اندازه‌گیری آهنگ دوز در نقاط مختلف مرکز در 30 روز متوالی پس از پایان هر شیفت کاری یادداشت گردیده و میانگین آهنگ دوز اتاق های مختلف اندازه‌گیری و ثبت گردیده است.

نتایج: نتایج نشان داده است که بیشترین میانگین آهنگ دوز در پایان هر شیفت کاری مربوط به اتاق هات لب و کمترین میانگین آهنگ دوز مربوط به اتاق کنترل می باشد که به ترتیب برابر با 1/67 μSv/h و 0/13 μSv/h بودند.

نتیجه گیری: اندازه‌گیری ها نشان می دهد  اصول حفاظت در برابر اشعه در مرکز گاما اسکن هگمتانه از نقطه نظر کمی و کیفی رعایت می‌شود و با اصول کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر اشعه(ICRP)  همخوانی دارد.

متن کامل [PDF 447 kb]   (206 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۰