دوره 12، شماره 2 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (تابستان 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 13-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، قم، ایران
2- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، soleimanidor@yahoo.com
3- دانشیار مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی تسنیم، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
چکیده:   (781 مشاهده)

مقدمه: مایکوپلاسماها از مهمترین و جدی ترین آلوده کننده های کشت های سلولی و فرآورده های بیولوژیک تولیدی در کشت های سلولی می باشد. تشخیص مایکوپلاسماها بر پایه کشت و روش های مولکولی می باشد. این روش ها از نظر سرعت، اطمینان، ویژگی و حساسیت با یکدیگر متفاوت هستند. هدف اصلی این مطالعه ردیابی آلودگی های مایکوپلاسمایی در نمونه های کشت با استفاده از پرایمرهای اختصاصی 16S rRNA براساس تکنیک PCR می باشد.

مواد و روشها: توالی ژن 16S rRNA گونه های مایکوپلاسمای آلوده کننده کشت های سلولی از بانک ژن استخراج و هم ردیف سازی گردید. پرایمرهای اختصاصی با استفاده از ترادف های بدست آمده، طراحی شد. برای ساخت کنترل مثبت، توالی ژن 16S rRNA به روش PCR تکثیر و سپس در وکتور پلاسمیدی کلون شد.

نتایج: الکتروفورز محصول PCR ژن 16S rRNA مطابق انتظار باندی به طول219 bp  را بر روی ژل آگاروز نشان داد. این الگو در نمونه های کنترل منفی دیده نشد. همچنین تکثیر قطعه ای به همین اندازه در پلاسمید نوترکیب حاصل، صحت کلونینگ را تایید کرد.

بحث و نتیجه گیری: این روش با داشتن مزیت هایی مانند سرعت بالا و دقت زیاد از پتانسیل مناسبی برای استفاده در آزمایشگاه های کشت سلول برخوردار است.

متن کامل [PDF 821 kb]   (221 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۰