دوره 11، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (پاییز 1395) 1395 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 57-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی آجا
2- دانشگاه علوم پزشکی آجا ، gorgani59@gmail.com
چکیده:   (6671 مشاهده)

مقدمه: در حال حاضر 15% مردم دنیا از چاقی رنج می‌برند. چاقی و مقاومت به انسولین نقش مهمی را در بیماری زایی دیابت نوع2 و بیماری‌های قلبی- عروقی ایفا می‌کنند. ورزش، از طریق تولید irisin و تبدیل بافت چربی سفید به چربی قهوه‌ای به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند و می‌تواند مانع بسیار خوبی برای جلوگیری از چاقی و دیابت باشد.

مواد و روش‌ها: این مقاله یک مطالعه مروری است که با جستجو در سایت‌های SID، Googlescholar  وmagiran  و... با کلید واژه‌های irisin، FNDC5، چاقی و مقاومت به انسولین گردآوری و آنالیز شده است.

یافته‌ها: هنگام ورزش در ماهیچه‌ها  PGC-1α تولید می‌شود که سبب تحریک ترشح FNDC5 می‌شود، این پروتئین پس از شکستن، به خون ترشح می‌گردد که هورمون irisin یا "هورمون ورزش" نام گذاری شده است. irisin نیز موجب بیان ژن  UCP1می‌شود که این پروتئین از طریق افزایش اتلاف انرژی و گرمازایی میتوکندریایی نقش خود را ایفا می‌کند.

بحث و نتیجه گیری: ترشح irisin در انسان باعث بهبود چاقی، تحمل گلوکز و کاهش مقاومت به انسولین می‌شود. که البته با وجود مطالعات گسترده در این زمینه، هنوز مشخص نشده که با وجود اینکه ورزش باعث افزایش irisin  در بدن و irisin موجب افزایش چربی قهوه‌ای می‌شود چرا کاهش وزن اندکی با انجام ورزش مشاهده می‌شود. بوستروم و همکارانش به عنوان پایه گذاران پژوهش‌های مرتبط با irisin ،با ابتلای گروهی از موش‌ها به چاقی و دیابت و تزریق FNDC5 به آن‌ها، تأثیر مثبت irisin بر چاقی و شاخص مقاومت انسولینی را تأیید کردند. بنابراین تصور می‌گردد که ورزش حتی بدون لاغر کردن می‌تواند سلامتی انسان را از طریق irisin بهبود بخشد.

واژه‌های کلیدی: irisin، FNDC5، چاقی، مقاومت به انسولین
متن کامل [PDF 724 kb]   (2569 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1395/7/25 | پذیرش: 1395/11/13 | انتشار: 1395/11/13

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.