دوره 15، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1399) 1399 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 26-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه انگل شناسی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، ghafarif@modares.ac.ir
2- گروه انگل شناسی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران
4- گروه آمار، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
5- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
6- گروه میکروبیولوژی، واحد کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمان، ایران
چکیده:   (222 مشاهده)

مقدمه: توکسوپلاسما گوندی یک انگل داخل سلولی اجباری از شاخه اپی کمپلکسا می باشد که طیف گسترده ای از مهره داران از جمله انسان را آلوده می کنند و باعث بیماری می شوند. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی اثرات آرتیمیزیا اوچری بر ضد توکسوپلاسما گوندی انجام شد.
مواد و روش ها: به منظور ارزیابی میزان مرگ و میر انگل، آزمایش تاکی زوئیت انجام شد. به منظور تعیین القای احتمالی آپوپتوز (مرگ سلولی) در تاکی زویت های توکسوپلاسما گوندی، از تکنیک فلوسیتومتری استفاده شد. علاوه بر این، غلظت مهار کننده ۵۰% (IC50) با استفاده از روش تاکی زوئیت اسی برای انگل محاسبه شد.
یافته ها: مقادیر نصف غلظت مهارکننده عصاره بهاره و پاییزه آرتیمیزیا اوچری در تاکی زوئیت های توکسوپلاسما گوندی به ترتیب حدود ۱۳۶ میکروگرم بر میلی لیتر و ۱۱۹ میکروگرم بر میلی لیتر برآورد شد. بعد از ۲۴ ساعت انکوباسیون ماکروفاژها، بیشترین میزان سمیت سلولی در غلظت های بالای عصاره بهاری و پاییزی مشاهده شد. بر اساس نتایج فلوسایتومتری میزان سلول های طبیعی، نکروز شده و آپوپتوز شده با عصاره پاییزه تحت درمان قرار گرفته شده به ترتیب 1/93، 45/2 و 49/4 درصد، و با عصاره بهاره تحت درمان قرار گرفته شده به ترتیب 4/60، 99/3 و 54/35 درصد بود.
بحث ونتیجه گیری: به نظر می رسد که عصاره های پاییزه و بهار آرتیمیزیا اوچری بر روی تاکی زوئیت های توکسوپلاسما گوندی تاثیر کشنده داشته و باعث بروز آپوپتوز در انگل ها نیز می شود.
 

متن کامل [PDF 1202 kb]   (111 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1399/4/8 | پذیرش: 1399/3/30 | انتشار: 1399/3/30