دوره 13، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (پاییز 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 27-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مهندسی برق، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
2- گروه رادیولوژی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران ، vsaba@aut.ac.ir
3- گروه بیماریهای عفونی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران
چکیده:   (1965 مشاهده)
مقدمه: با افزایش امید به زندگی در جهان بویژه در کشورهای پیشرفته، بیماری آلزایمر به یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین بیماری ها تبدیل شده است. تخمین زده مd شود که شیوع آلزایمر بعد از 60 سالگی به ازای هر 5 سال دو برابر خواهد شد. متاسفانه این بیماری و انواع دیگر بیماریهای فراموشی هزینه زیادی بر جوامع مختلف تحمیل می کنند. در این مقاله، یک روش هوشمند برای تشخیص اتوماتیک بیماری آلزایمر جهت کمک به تشخیص پزشک ارائه و ارزیابی شده است.
مواد و روشها: داده های تصویربرداری تشدید مغناطیسی از 236 بیمار در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا با پردازش تصاویر، نواحی سفید، خاکستری و مغزی-نخاعی مغز شرکت کنندگان استخراج شده و مساحت آنها محاسبه گردید و به عنوان بردار ویژگی برای طبقه بندی استفاده شد. سپس طبقه بندی کننده های ماشین پشتیبان بردار و شبکه های عصبی آموزش داده شده و برای طبقه بندی بیماران آلزایمری از افراد سالم مورد استفاده قرار گرفت.
یافته ها: مساحت نواحی خاکستری مغز در بیماران آلزایمری بطور معنی داری کمتر از افراد سالم بود ( 02 / P=0 ). با استفاده از بردار ویژگی مساحت نواحی و استفاده از شبکه های عصبی به عنوان طبقه بندی کننده، بیماران آلزایمری با دقت 85 % از افراد سالم شناسایی شدند.
نتیجه گیری: بیماری آلزایمر باعث کاهش مساحت و حجم نواحی خاکستری مغز می شود که این تغییرات غیر قابل بازگشت می باشند. استفاده از روشهای هوشمند می تواند این تغییرات را شناسایی کرده و بیماری آلزایمر را تشخیص دهد. این رو شها می توانند برای کمک به تشخیص پزشک در فرایند تشخیص بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار بگیرند.
متن کامل [PDF 4282 kb]   (1945 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1397/9/17 | انتشار: 1397/9/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.