دوره 13، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 56-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیهوشی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، mojgan.mohajeri@yahoo.com
2- بخش پرستاری، بیمارستان هاجر (س)، تهران، ایران
3- بخش مهندسی پزشکی، بیمارستان هاجر (س)، تهران، ایران
چکیده:   (27530 مشاهده)
مقدمه: در این مقاله با توجه به خطر روز افزون سلاح‌های غیر متعارف کشتار جمعی به بیان اهمیت نقش پدافند جنگ‌های نوین و  آگاه سازی یگان‌ها جهت مقابله به موقع پرداخته شده است. امروزه استفاده از عوامل شیمیایی، بیولوژیک و هسته‌ای (ش م ه) به منظور آسیب رساندن از نظر جسمی و روحی-روانی به جامعه برای موفقیت‌های سیاسی و یا اجتماعی دولت‌ها و گروه‌های تروریستی یک موضوع بسیار مهم تلقی می‌شود. چون حتی اگر در حد وسیع استفاده نشود، تأثیر ابعاد روحی روانی این موضوع با توجه به شبکه‌ها و ارتباطات امروزی بسیار بیشتر از گذشته است. لذا شناخت راههای مقابله با این عوامل و آمادگی سریع برای مقابله با چنین پیشامدهایی امری ضروری به نظر می‌رسد.مقاله حاضر از نوع مروری و هدف آن بررسی و شناسایی عوامل ش م ه و روش‌های مقابله با آن‌ها بوده که تا کنون از سوی سازمان‌ها و مؤسسات داخلی و خارجی ارائه‌شده‌اند.
مواد و روش‌ها: این تحقیق مقاله‌ای مروری است که با جستجوی کلمات کلیدی در پایگاه‌های داده­ای مختلف مانند Science Direct، Google Scholar و Pub Med انجام شده است.
نتایج: اصول اساسی دفاع  و پدافند در برابر این حملات، توانایی ارائه خدمات بهداشتی به سرعت است. دانستن نوع حملات می‌تواند به ما  در مقابله با آن‌ها کمک کند. بنابراین، ضروری است که برنامه‌هایی داشته باشیم که باعث مدیریت بحران در شرایط مختلف شوند.
بحث و نتیجه‌گیری: در این مقاله، تلاش گردید تا عوامل شیمیایی، باکتریایی و هسته‌ای را شناسایی کرده و راه‌های مقابله با آن‌ها بیان شود.
واژه‌های کلیدی: پدافند، جنگ نوین، شمیایی، میکروبی، هسته ای
متن کامل [PDF 2795 kb]   (10650 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1397/6/16 | پذیرش: 1397/3/16 | انتشار: 1397/3/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.