دوره 13، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 41-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه علوم دفاعی، دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا، تهران، ایران
2- گروه فنی و مهندسی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه افسری امام علی (ع)، تهران، ایران.
3- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران ، Ali.Roshandel1992@yahoo.com
چکیده:   (470 مشاهده)
مقدمه: امروزه با توجه به پیشرفته شدن زندگی و استفاده بیشتر از رایانه، درد و ناراحتی های اسکلتی عضلانی در کاربران رایانه نیز افزایش یافته است، لذا هدف این مطالعه بررسی میزان شیوع درد و اختلالات اسکلتی عضلانی کاربران رایانه در پرسنل پایور یکی از مراکز نظامی ارتش بود.
مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی، تعداد 64 نفر از پرسنل پایور تیپ 130 متحرک هجومی شهید دلجویان بجنورد، از طریق نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. برای بررسی درد و ناراحتی اسکلتی عضلانی، از پرسشنامه نوردیک و برای مشخص شدن محل درد، از نقشه بدن استفاده شد. جهت تحلیل داده ها از آزمون تی و آنالیز واریانس استفاده گردید.
یافته ها: طبق یافته ها مشخص گردید، بیشترین میانگین درد و ناراحتی در شانه ها با 78% و در گردن 77% مشاهده شد سپس درد و ناراحتی در کل اندا مها با 64% و آرنج، دست ها و مچ نیز با 44% گزارش شد. همچنین میزان شکایت از اختلالات در ستوان فقرات و اندام تحتانی به ترتیب 31% و 15% بود.
بحث و نتیجه گیری: ناراحتیهای اسکلتی عضلانی به طور واضح در کاربران رایانه مشاهده می شود؛ ناراحتی و درد بیشتر در ناحیه بالا تنه و به خصوص در شانه و گردن مشاهده گردید که در اکثر مواقع این درد ناشی از بیماری و ناراحتی خاصی نمی باشد. همچنین مطالعات بیشتر به منظور تعیین وضعیتها و نقاط غیر ارگونومیک کاری در این افراد توصیه میشود.
متن کامل [PDF 2795 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۶