دوره 13، شماره 1 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (بهار 1397) 1397 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 7-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی برق، دانشگاه پیام نور، واحد زنجان، زنجان، ایران
2- دانشکده مهندسی برق، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران ، mo_heydari@elec.iust.ac.ir
3- گروه مهندسی برق، دانشگاه بین المللی امام خمینی، قزوین، ایران
چکیده:   (9874 مشاهده)
مقدمه: قرار گرفتن مغز انسان در نزدیکی یک منبع تولید کننده امواج الکترومغناطیسی، می تواند به فعالیت طبیعی مغز لطمه زده و عملکرد عادی آن را مختل نماید. در این مقاله تأثیر امواج الکترومغناطیسی موبایل بر روی سر بزر گسال و کودک، مورد بررسی و مقایسه دقیق قرار گرفته است.
مواد و روشها: در این مطالعه، برای مغز یک مدل 6 لایه کروی ساده به جای مدل دقیق و پیچیده آن، در نظر گرفته شده است. برای شبیه سازی تأثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی مغز انسان بزرگسال و کودک، از شبیه ساز HFSS و برای نوشتن کد عددی مربوط به روش اجزای محدود- انتگرال مرزی، از نرم افزار MATLAB استفاده می شود.
یافته ها: با شبیه سازی و مقایسه انجام شده برای تأثیر امواج موبایل بر روی مغز انسان بزرگسال و خردسال، دیده می شود که عمق نفوذ این امواج در کودکان، بسیار بیشتر از بزرگسالان می باشد.
بحث و نتیجه گیری: استفاده از شبیه ساز HFSS و نیز روش عددی اجزای محدود- انتگرال مرزی، بسیار سریع و قدرتمند بوده و با استفاده از این رو شها می توان به طور دقیق، نحوه تأثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی اجزای مختلف سر انسان نظیر تأثیر امواج موبایل بر مغز فرد بزر گسال و خردسال را مشاهده کرد. در این مطالعه اثرات مضر امواج موبایل بر روی سر کودکان در مقایسه با بزرگسالان مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج نشان می دهد که امواج موبایل عمق نفوذ بیشتری در سر کودکان دارند لذا کاهش دسترسی کودکان به موبایل توصیه می شود.
متن کامل [PDF 2795 kb]   (3182 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: 1396/12/11 | پذیرش: 1397/3/23 | انتشار: 1397/5/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.