دوره 12، شماره 4 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (زمستان 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 4 صفحات 62-69 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه فیزیک و مهندسی پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران ، sadegh.shurche@yahoo.com
چکیده:   (622 مشاهده)
مقدمه : غیریکنواختی  یکی از مهم‌ترین پارامترهای تأثیر گذار در تصاویر ام آر آی است که در صورت بروز در تصاویر منجر به تأثیرات زیان بار در تشخیص و آنالیز روش‌های کیفی و کمی در ام آر آی می‌شود. در این مقاله روشی جهت اندازه گیری غیریکنواختی امواج RF در سیستم ام آر آی معرفی شده است.
مواد و روش‌ها :  جهت بررسی یکنواختی میدانB0  و یکنواختی میدان B1 فانتوم استوانه‌ای شکل با قطر 24 سانتی متر و ارتفاع 25.5 سانتی متر از جنس پلکسی گلس  ساخته شد و با روغن گیاهی پر شد. در این روش یک اسلایس با زوایای انحراف مختلف و پروتکل استاندارد اسپین اکو از فانتوم یکنواخت گرفته می‌شود. شدت سیگنال در این تصاویر بر مدل ریاضی منطبق  می‌شوند که بیان کننده رابطه بین شدت سیگنال و زوایای انحراف در تصاویر اسپین اکو می‌باشد. جهت بررسی یکنواختی میدان B1 از پروتکل اسپین اکو چند زاویه‌ای و جهت بررسی یکنواختی میدان B0 از پروتکل گرادیان اکو سه بعدی همراه با دو زمان دریافت اکو مختلف در دستگاه ام آر آی زیمنس پریزما 3 تسلا آزمایشگاه ملی مغز استفاده شد.
نتایج: ارسال امواج RF یکنواخت بود اما در دریافت امواج توسط کویل کمر همانطور که انتظار می‌رفت یکنواختی  مشاهده نشد و دریافت امواج در کویل سر نیز یکنواخت بود و غیریکنواختی میدان B0  برابر 0.3125 واحد در میلیون در 24 سانتی متر بود.
بحث و نتیجه گیری : با استفاده از این فانتوم می‌توان صحت عملکرد کویل ها را بررسی نمود و همچنین می‌توان نقشه میدان‌هایB0 و B1 را به دست آورد و با استفاده از آن‌ها آرتیفکت‌های ناشی از عدم یکنواختی این دو میدان که بر روی تصاویر عملکردی همچون دیفیوژن و طیف نگاری مغناطیسی ظاهر می‌شوند را بر طرف نمود. از این فانتوم می‌توان جهت بررسی یکنواختی میدان‌های دستگاه‌های با قدرت مختلف استفاده نمود.

 
متن کامل [PDF 8774 kb]   (452 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۷