دوره 12، شماره 3 - ( علوم پیراپزشکی و بهداشت نظامی (پاییز 1396) 1396 )                   جلد 12 شماره 3 صفحات 35-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، masoud.mohammadi1989@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات بیماری های قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
3- گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (968 مشاهده)
مقدمه: جمعیت سالمندان و بیماری های قلبی و عروقی آنان در ایران در حال افزایش است. کسر متنسب به جمعیت در سیاستگذاری سلامت به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی دارای کاربرد است. این مطالعه با هدف محاسبه کسر منتسب به جمعیت فشار خون وابسته به چاقی در جمعیت سالمند شمال غرب ایران انجام می شود.
مواد و رو شها: در این مطالعه اپیدمیولوژیک، شیوع فشار خون از اطلاعات مربوط به داده های نظام مراقبت بیماریهای غیر واگیر منتشره در سال 1388 و نسبت شانس فشار خون وابسته به چاقی نیز از داده های حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران به دست آمده و پس از استانداردسازی داده های شیوع، کسر منتسب به جمعیت برای استانهای شمال غرب کشور بر اساس فرمول مربوطه محاسبه شد.
نتایج: بیشترین کسر منتسب به جمعیت فشارخون در اثر چاقی در سالمندان و در جنس مذکر در استان آذربایجان شرقی با 3/ 8درصد ( 95 % 1/ 6- 8/ CI=9 ) با شیوع فشارخون 9/ 12 درصد و در جنس مؤنث نیز بیشترین کسر منتسب به جمعیت فشارخون در اثر چاقی در سالمندان در استان اردبیل با 8/ 7 درصد ( 95 % 8/ 5- 2/ CI=9 ) و شیوع فشارخون 1/ 13 درصد به دست آمد.
بحث و نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نمایانگر شیوع بالای فشارخون و سهم چاقی در سالمندان می باشد، لذا می توان با سیاست گذاری مناسب در جهت کاهش وزن، خطر فشار خون منتسب به چاقی را در سالمندان کاهش داد.
متن کامل [PDF 1813 kb]   (281 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقالات کامل
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۳۰